Herbarium Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych posiada bogatą kolekcję nasion, kwiatostanów oraz arkuszy zielnikowych (ponad 20.000 tysięcy obiektów).
Kolekcja nasion obejmuje chwasty pochodzące z pól uprawnych, ugorów, miedz i stanowisk ruderalnych pochodzenia krajowego i zagranicznego, a także nasiona roślin uprawnych. Osobny zbiór stanowi kolekcja nasion pochodzących z XIX wieku, która jest obecnie katalogowana.
Kolekcja nasion stanowi największy i najstarszy zbiór obiektów zgromadzonych w Herbarium. Została ona zapoczątkowana przez Doc. dr hab. Władysława Kulpę, który w latach siedemdziesiątych umieścił je w Krajowym Centrum Roślinnych Zasobów Genowych.
Kolekcja kwiatostanów jest materiałem referencyjnym dla obiektów zdeponowanych w długoterminowej przechowalni.
Kolekcja arkuszy zielnikowych obejmuje rośliny uprawne, gatunki dziko pokrewnych roślin uprawnych oraz gatunki roślin towarzyszące uprawom.
Nasiona umieszczone są w fiolkach, kwiatostany w pudełkach i arkusze zielnikowe przechowywane są w szafach metalowych. Każdy obiekt opatrzony jest metryką zawierającą dane paszportowe.
Posiadane zbiory są udostępniane do badań wyłącznie na miejscu, gdzie zapewniamy potrzebny sprzęt do pracy.
„Oznaczanie nasion znajduje zastosowanie w różnych działach botaniki i w rolnictwie. Umiejętność ścisłego oznaczenia gatunku na podstawie samych tylko nasion jest przydatna dla botaników, zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy stan organów wegetatywnych rośliny nie pozwala na jej rozpoznanie. Z oznaczaniem nasion stykają się także codziennie pracownicy rolniczych instytucji nasiennych, oceniający materiał siewny roślin uprawnych i jego zachwaszczenie”.
Powyższy cytat pochodzi z książki „Klucz do oznaczenia nasion” autorstwa Doc. dr hab. Władysława Kulpy.